Carton compression tester TP-I10 with 100 mm/min return speed level measures the compressive strength of carton box. The compressor tester, adopted with ARM chip, powerful data functioning system, advanced sensor and automatic tracking system for test operations. The test results are recorded automatically, the real-time display is used to view the test data and is transferrable to computer.
Buy Now View Catalog| Measuring range | 0.1 to 10 kN |
| Capacity | |
| Resolution | |
| Indication error | < ± 1% |
| Tearing arm | |
| Tearing angle | |
| Chips distance | |
| Clamp- paper | |
| Resection length | |
| Tearing distance | |
| Frictional resistance | |
| Pyramid dimension | |
| Platen Size | 500×500 mm (customized) |
| Operating stroke | 500 mm (customized) |
| Compression speed | 10 mm/ min |
| Impact angle | |
| Unit | |
| Error | |
| Sample amount | |
| Speed adjustment range | 2 to 100 mm/ min |
| Track & force speed in stacking test | 2 mm/ min |
| Test area | |
| Area differential pressure | |
| Inner diameter of grip ring | |
| Dimension | |
| Weight | |
| Power supply | AC220 V ± 10 % , 50 Hz |
Carton compression tester is used to determine compression strength & estimate stacking test of transport packages such as corrugated carton, paperboard box etc.
Sample (size) length : 0 to 200 mm adjustable
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30 N (tissue paper), 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Measuring range : 0 to 1000 ml/min
Test area : 10 ± 0.02 cm2
Area differential pressure : 1 ± 0.01 kPa
Measuring scope : 0 to 99999 s
Folding angle : 135° ± 2°
Tensile scope : 4.9 to 14.7 N
Sample (size) length : 38×70 mm
Measuring range : (1-500) mN.m (divided into 7 small ranges)
Indication error : 0.02
Sample diameter : 125 mm
Sample error : ± 0.2 mm
Sample Thickness : 0.1 to 1.0 mm
Sample (size) length : 90 to 200 mm
Sample width : 15 mm, 25 mm, 50mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N
Testing speed : 200° ± 20° / min
Test range : 1 to 10000 mN
Indicating Error : ± 1 %
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
Talk to us?