Paper and cardboard thickness meter TP-E20 measures thickness of paper, corrugated papers using contact measurement method. The Analogue (pointer type) type gauge display is mounted at top with a false weight so as to develop a uniform, reproducible constant pressure on the anvil through the foot. It finds applications in paper, printing, and packaging industry.
Buy Now View Catalog| Sample size (L*B) | |
| Rub pressure | |
| Friction speed | |
| Friction area (L*B) | |
| No. of friction | |
| Measuring range | 0 to 4 mm |
| Division value | |
| Accuracy | 0.01 or 0.001 mm |
| Gauge | Analogue gauge display |
| Contact pressure (to create false weight) | 100 ± 10 kPa |
| Contact diameter | 16.0 ± 0.5 mm |
| Error of depth parallelism | 0.005 mm or 1 % |
| Testing speed | |
| Test range | |
| Indicating Error | ± 0.0025 mm or ± 0.5 % |
| Indication variability | ≤ 0.0025 mm or ≤ 0.5 % |
| Pressing depth of the measuring head | |
| Parallelism error between two brims of the specimen stages | |
| Slit width of the specimen stage | |
| Testing length | |
| Sample size | |
| Bend angle | |
| Sample width | |
| Sample maximum length | |
| Parallelism | |
| Dimension | 233×160×120 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Power supply |
Thickness tester is used to measure thickness of paper, corrugated paper, cardboard & other sheets widely used in paper testing, printing, packaging industry.
Sample (size) length : 0 to 200 mm adjustable
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30 N (tissue paper), 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Measuring scope : ( 1 to 9999) s, divided in to (1 to 15) s, (15 to 300) s, (300 to 9999) s, the automatic (no. more than 200 s)
Accuracy : ±0.1 s within 300 s
Vacuum system volume (ml) : Bigger volume: 380 ± 1
Smaller volume: 38 ± 1
Measurement range : 0 to 1600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 95 ± 5 ml/min
Sample size (L*B) : 230×50 mm (can join short samples together)
Rub pressure : 20 ± 0.2 N
Friction speed : 43 times / min
Measurement range : 0 to 100° SR
Sealed testing speed : 100 ± 10 mm/s
Volume of distilled water : 1000 ± 5 ml
Capacity : 10 -16000 mN
Resolution : 0.1 mN
Tearing arm : 104 ± 1 mm
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
Measurement mode : Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b
Stability : ≤ 0.1 within 30 min
Sample (size) length : 90 to 200 mm
Sample width : 15 mm, 25 mm, 50mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
Talk to us?