Crush tester TP-L10 is adopted with advanced parts, microprocessor controlled system and multifunctional design to test, translate, adjust, display, remember, and print the test data. User can conduct any test of choice like TCT, FCT, ECT, and PAT for paper and cardboard material by selecting additional, corresponding accessories.
Buy Now View Catalog| Measurement range | 5 to 500 N, 50 to 3000 N |
| Measuring scope | |
| Folding angle | |
| Tensile scope | |
| Folding head suture size | |
| Folding radius | |
| Resolution | 1 N |
| Accuracy | ± 1 % |
| Variability | ≤ 1 % |
| Speed | 12.5 ± 2.5 mm/min |
| Vacuum system volume (ml) | |
| Contact pressure | |
| Vacuum scope | |
| Air volume (50.66 kPa down to 48.00 kPa) | |
| Maximum distance | 78 mm |
| Compression speed | |
| Clamp pressure | |
| Diameter of upper clamp | |
| Diameter of lower clamp | |
| Pneumatic pressure | |
| Film resistance | |
| Dimension | 450×400×500 mm |
| Net weight | 75 kg |
| Power supply | AC220 V ± 10 % , 50 Hz |
The crush tester is used to test crush strength of paper & paperboard using different auxiliary appliances across paper & printing, packaging industry.
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
Measurement mode : Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b
Stability : ≤ 0.1 within 30 min
Measurement range : 0.01 to 10 N
Slider weight : 200 g
Slider size : 63×63 mm
Measuring range : 0 to 4 mm
Accuracy : 0.01 or 0.001 mm
Gauge : Analogue gauge display
Sample size (L*B) : 230×50 mm (can join short samples together)
Rub pressure : 20 ± 0.2 N
Friction speed : 43 times / min
Measuring range : A (1 to 6) J indicating error ± 0.05 J
B (1 to 12) J indicating error ± 0.05 J
C (1 to 24) J indicating error ± 0.05 J
D (1 to 48) J indicating error ± 0.05 J
The indicating errors w.r.t measurement range of 20 to 80 %
Frictional resistance : <0.25 J
Pyramid dimension : Three sides: 60×60×60 mm, height 25 ± 0.7 mm, Arris edge fillet radius 1.5 ± 0.1 mm
Measuring scope : 0 to 99999 s
Folding angle : 135° ± 2°
Tensile scope : 4.9 to 14.7 N
Measuring range : 0 to 1000 mN
Resolution : 0.1 mN
Indication error : ± 1 %
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
Talk to us?