Water absorption tester- Cobb Tester TP-C21 is used for the determination of the water absorption of sized paper, paperboard, and corrugated paper under standard conditions within 200 to 250 g/m2 range by Cobb method. It is adopted with overturn structure for ease of operations.
Buy Now View Catalog| Measurement range | |
| Slider weight | |
| Slider size | |
| Testing accuracy | |
| Dimension of working plate | |
| Speed of slider | |
| Slider stroke | |
| Specimen size | |
| Division value | |
| Number of specimen holders | |
| Metal Cylinder inner area | (100 ± 0.2) cm2 |
| Metal Cylinder height | 50 mm |
| Metal roller width | (200 ± 0..5) mm |
| Metal roller weight | (10 ± 0.5) kg |
| Absorbency paper | 200 to 250 g/m2 |
| Absorbency speed | 75 mm/10 min |
| Sealed testing speed | |
| Volume of distilled water | |
| Sample diameter | 125 mm |
| Sample error | |
| Sample Thickness | |
| Draining time | |
| Residual water volume | |
| Hydraulic pressure | |
| Dimension | 270×400×300 mm |
| Net Weight | 35 kg |
Cobb tester (water absorption tester) is used to test water absorption of sized paper, paperboard, corrugated paper in paper & printing industry, packaging industry.
Measuring scope : ( 1 to 9999) s, divided in to (1 to 15) s, (15 to 300) s, (300 to 9999) s, the automatic (no. more than 200 s)
Accuracy : ±0.1 s within 300 s
Vacuum system volume (ml) : Bigger volume: 380 ± 1
Smaller volume: 38 ± 1
Capacity : A: 20 to 500 J/m2 B: 500 to 1000 J/m2
Impact angle : 90°
Unit : Lb-ft/in2 J/m2
Sample (size) length : 90 to 200 mm
Sample width : 15 mm, 25 mm, 50mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N
Measuring range : 0 to 20 mm
Accuracy : 0.01 mm
Gauge : Analogue gauge display
Sample width : 15 mm
Sample maximum length : 300 mm
Parallelism : ≤ 0.1 mm
Measuring range : 0.1 to 10 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 500×500 mm (customized)
Sample (size) length : 0 to 200 mm adjustable
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30 N (tissue paper), 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Sample size (L*B) : 230×50 mm (can join short samples together)
Rub pressure : 20 ± 0.2 N
Friction speed : 43 times / min
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
Talk to us?