Automatic horizontal tensile tester TP-B11 is adopted with pneumatic clamps to minimize the error by proper holding of the sample. With the advanced ARM technology, it has strong data processing functions. The large LCD touch screen interface makes it easy to operate the tester. Tensile tester can test tensile strength, tensile force, tensile energy absorption, fracture length, tensile index, 180° peel strength of paper, paperboard, plastic film & other non-metal materials.
Buy Now View Catalog| Sample (size) length | 90 to 200 mm |
| Sample width | 15 mm, 25 mm, 50mm |
| Measuring range | 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N |
| Measurement mode | |
| Stability | |
| Accuracy | ± 1 % |
| Tensile strength velocity | 1 to 399 mm/min (adjustable) |
| Tensile return velocity | 1 to 399 mm/min (adjustable) |
| Sample loading | Full automatic to clamp the sample |
| Clamp air pressure | 0.4 to 0.6 MPa |
| Repeatability | |
| System | |
| Light source | |
| Zero drift | |
| Indication drift | |
| Indication error | |
| Test speed | |
| Repeatability error | |
| Mirror reflection error | |
| Light measurement | |
| Storage | |
| Dimension (L*W*H) | 920 × 420 × 300 mm |
| Net weight | 65 kg |
| Power supply | 220 V ± 10 %, 50 Hz |
Tensile horizontal tester is used in paper, paperboard, plastic film & other non-metal materials industry to test tensile strength, tensile force, tensile energy absorption, fracture & other parameters.
Measuring range : 0.1 to 10 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 500×500 mm (customized)
Measuring range : 1 to 50 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 800×800 mm/ 1000×1000 mm/ 1200×1200 mm/ 1500×1500 mm (customized)
Measuring scope : 0 to 99999 s
Folding angle : 135° ± 2°
Tensile scope : 4.9 to 14.7 N
Sample (size) length : 0 to 200 mm adjustable
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30 N (tissue paper), 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Measuring range : 0 to 20 mm
Accuracy : 0.01 mm
Gauge : Analogue gauge display
Measuring range : 0 to 1000 mN
Resolution : 0.1 mN
Indication error : ± 1 %
Measurement range : 0 to 100° SR
Sealed testing speed : 100 ± 10 mm/s
Volume of distilled water : 1000 ± 5 ml
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
Talk to us?