Folding endurance tester TP-M10 is used to measure the folding endurance of paper, cardboard and other paper like sheet, material. The folding clamp can be positioned automatically. The microprocessor controlled technology, complete functions, stable performance, easy to use parameters are the advantages of this instrument.
Buy Now View Catalog| Measurement range | |
| Measuring scope | 0 to 99999 s |
| Folding angle | 135° ± 2° |
| Tensile scope | 4.9 to 14.7 N |
| Folding head suture size | 0.25 mm, 0.50 mm, 0.75 mm, 1.00 mm |
| Folding radius | 0.38 ± 0.02 mm |
| Resolution | |
| Accuracy | |
| Variability | |
| Speed | |
| Vacuum system volume (ml) | |
| Contact pressure | |
| Vacuum scope | |
| Air volume (50.66 kPa down to 48.00 kPa) | |
| Maximum distance | |
| Compression speed | |
| Clamp pressure | |
| Diameter of upper clamp | |
| Diameter of lower clamp | |
| Pneumatic pressure | |
| Film resistance | |
| Dimension | 320×320×450 mm |
| Net weight | 35 kg |
| Power supply | AC220 V ± 10 % , 50 Hz |
Folding endurance tester has applications in paper industry, cardboard, packaging industry.
Sample width : 15 mm
Sample maximum length : 300 mm
Parallelism : ≤ 0.1 mm
Measuring range : A (1 to 6) J indicating error ± 0.05 J
B (1 to 12) J indicating error ± 0.05 J
C (1 to 24) J indicating error ± 0.05 J
D (1 to 48) J indicating error ± 0.05 J
The indicating errors w.r.t measurement range of 20 to 80 %
Frictional resistance : <0.25 J
Pyramid dimension : Three sides: 60×60×60 mm, height 25 ± 0.7 mm, Arris edge fillet radius 1.5 ± 0.1 mm
Measurement range : 0 to 1600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 95 ± 5 ml/min
Measuring range : 1 to 50 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 800×800 mm/ 1000×1000 mm/ 1200×1200 mm/ 1500×1500 mm (customized)
Measurement range : 0 to 200 mm
Specimen size : 15×250 mm
Division value : 1 mm
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
Measurement mode : Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b
Stability : ≤ 0.1 within 30 min
Sample (size) length : 180 mm (180, 150, 100, 90, 50 mm adjustable)
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
Talk to us?