Electronic bending stiffness tester TP-E10 comes with microprocessor controlled system, highly advanced motor, low noise operations determines the bending stiffness/ rigidity of paper, paperboard, and plastic films. Stiffness tester is equipped with pneumatic clamps to hold the sample properly and eliminate the errors. It can determine the bending force (mN), bending stiffness torque (mNm) values of paper and cardboard, plastic films.
Buy Now View Catalog| Sample size (L*B) | |
| Rub pressure | |
| Friction speed | |
| Friction area (L*B) | |
| No. of friction | |
| Measuring range | |
| Division value | |
| Accuracy | |
| Gauge | |
| Contact pressure (to create false weight) | |
| Contact diameter | |
| Error of depth parallelism | |
| Testing speed | 200° ± 20° / min |
| Test range | 1 to 10000 mN |
| Indicating Error | ± 1 % |
| Indication variability | |
| Pressing depth of the measuring head | |
| Parallelism error between two brims of the specimen stages | |
| Slit width of the specimen stage | |
| Testing length | 5, 10, 15, 20, 25, 50 mm |
| Sample size | Width 38 ± 0.2 mm, length 70 mm |
| Bend angle | 1 to 90° |
| Sample width | |
| Sample maximum length | |
| Parallelism | |
| Dimension | 200×230×350 mm |
| Weight | 15 kg |
| Power supply | AC220 V ± 10 % , 50 Hz |
Electronic bending stiffness tester is used to test the bending stiffness of paper and cardboard, plastic films
Sample (size) length : 180 mm (180, 150, 100, 90, 50 mm adjustable)
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Capacity : 10 -16000 mN
Resolution : 0.1 mN
Tearing arm : 104 ± 1 mm
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
Measurement mode : Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b
Stability : ≤ 0.1 within 30 min
Measuring range : 0 to 1000 ml/min
Test area : 10 ± 0.02 cm2
Area differential pressure : 1 ± 0.01 kPa
Sample (size) length : 90 to 200 mm
Sample width : 15 mm, 25 mm, 50mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N
Measuring range : 0.1 to 10 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 500×500 mm (customized)
Sample (size) length : 0 to 200 mm adjustable
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30 N (tissue paper), 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
Talk to us?