Softness tester TP-H10 is adopted with microprocessor controlled technology and liquid crystal display to view and observe test parameters and result values. It can calculate and print test data. Its compact and sleek design, easy operations makes it user friendly. It is used to measure softness of paper, tissue paper, sheets, fabric etc.
Buy Now View Catalog| Sample size (L*B) | |
| Rub pressure | |
| Friction speed | |
| Friction area (L*B) | |
| No. of friction | |
| Measuring range | 10 to 1000 mN |
| Division value | 1 mN |
| Accuracy | ± 1% |
| Gauge | |
| Contact pressure (to create false weight) | |
| Contact diameter | |
| Error of depth parallelism | |
| Testing speed | |
| Test range | |
| Indicating Error | ≤ 0.5 |
| Indication variability | |
| Pressing depth of the measuring head | 8 + 0.5 mm |
| Parallelism error between two brims of the specimen stages | ≤ 0.05 mm |
| Slit width of the specimen stage | 5 mm, 6.35 mm, 10 mm, 20 mm |
| Testing length | |
| Sample size | |
| Bend angle | |
| Sample width | |
| Sample maximum length | |
| Parallelism | |
| Dimension | 570×410×200 mm |
| Weight | 33 kg |
| Power supply | AC220 V ± 10 % , 50 Hz |
Softness tester can measure softness of materials such as toilet paper of all grades, tobacco sheet, fiber fabric and so on.
Sample width : 15 mm
Sample maximum length : 300 mm
Parallelism : ≤ 0.1 mm
Measurement range : 0 to 5600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 170 ± 15 ml/min
Sample (size) length : 0 to 200 mm adjustable
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30 N (tissue paper), 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
System : D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm
Light source : D65 as illuminating source
Sample diameter : 125 mm
Sample error : ± 0.2 mm
Sample Thickness : 0.1 to 1.0 mm
Measurement range : 0 to 100° SR
Sealed testing speed : 100 ± 10 mm/s
Volume of distilled water : 1000 ± 5 ml
Measurement range : 0 to 1600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 95 ± 5 ml/min
Measuring range : 0 to 1000 ml/min
Test area : 10 ± 0.02 cm2
Area differential pressure : 1 ± 0.01 kPa
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
Talk to us?