Ink rubber tester TP-F10 with benchtop design is used to measure printing ink layers decolorization, rub resistance on low or high printable surface. This tester effectively analyzes the problems of ink decolorization, poor abrasion resistance, photosensitive coating. It helps in identifying the quality of ink and printing method to be used in industry.
Buy Now View Catalog| Sample size (L*B) | 230×50 mm (can join short samples together) |
| Rub pressure | 20 ± 0.2 N |
| Friction speed | 43 times / min |
| Friction area (L*B) | 155×50 mm |
| No. of friction | 0 to 999, auto shutdown |
| Measuring range | |
| Division value | |
| Accuracy | |
| Gauge | |
| Contact pressure (to create false weight) | |
| Contact diameter | |
| Error of depth parallelism | |
| Testing speed | |
| Test range | |
| Indicating Error | |
| Indication variability | |
| Pressing depth of the measuring head | |
| Parallelism error between two brims of the specimen stages | |
| Slit width of the specimen stage | |
| Testing length | |
| Sample size | |
| Bend angle | |
| Sample width | |
| Sample maximum length | |
| Parallelism | |
| Dimension | 275×302×297 mm |
| Weight | 25 kg |
| Power supply | AC220 V ± 10 % , 50 Hz |
Ink rubber tester is used to test rub resistance bonding of ink on printing materials like labels, papers, designs of folding cartons, corrugated boxes etc.
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
System : D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm
Light source : D65 as illuminating source
Metal Cylinder inner area : (100 ± 0.2) cm2
Metal Cylinder height : 50 mm
Metal roller width : (200 ± 0..5) mm
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
Measurement mode : Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b
Stability : ≤ 0.1 within 30 min
Measuring range : 1 to 50 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 800×800 mm/ 1000×1000 mm/ 1200×1200 mm/ 1500×1500 mm (customized)
Sample width : 15 mm
Sample maximum length : 300 mm
Parallelism : ≤ 0.1 mm
Measurement range : 0 to 5600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 170 ± 15 ml/min
Sample (size) length : 180 mm (180, 150, 100, 90, 50 mm adjustable)
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
Talk to us?