Pulp beating (refining) freeness tester TP-C10 is used to measure the rate of dilution of pulp suspended water materials and to determine de-watering time. It is adopted with spring pre-tightening mechanism keeps the rubber sealing ring of the sealing hammer body in contact with the bottom of the water filtering tube. This increases the sealing performance of the sealing hammer body.
Buy Now View Catalog| Measurement range | 0 to 100° SR |
| Slider weight | |
| Slider size | |
| Testing accuracy | |
| Dimension of working plate | |
| Speed of slider | |
| Slider stroke | |
| Specimen size | |
| Division value | |
| Number of specimen holders | |
| Metal Cylinder inner area | |
| Metal Cylinder height | |
| Metal roller width | |
| Metal roller weight | |
| Absorbency paper | |
| Absorbency speed | |
| Sealed testing speed | 100 ± 10 mm/s |
| Volume of distilled water | 1000 ± 5 ml |
| Sample diameter | |
| Sample error | |
| Sample Thickness | |
| Draining time | 149 ± 1 s |
| Residual water volume | 7.85 to 8 ml |
| Hydraulic pressure | >0.3 MPa |
| Dimension | 450×250×1100 mm |
| Net Weight | 40 kg |
Pulp beating freeness tester has applications in pulp & paper industry, packaging industry.
Sample diameter : 125 mm
Sample error : ± 0.2 mm
Sample Thickness : 0.1 to 1.0 mm
Metal Cylinder inner area : (100 ± 0.2) cm2
Metal Cylinder height : 50 mm
Metal roller width : (200 ± 0..5) mm
Measurement range : 0 to 200 mm
Specimen size : 15×250 mm
Division value : 1 mm
Sample (size) length : 90 to 200 mm
Sample width : 15 mm, 25 mm, 50mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N
Measuring range : 0 to 20 mm
Accuracy : 0.01 mm
Gauge : Analogue gauge display
Measuring range : 0 to 1000 ml/min
Test area : 10 ± 0.02 cm2
Area differential pressure : 1 ± 0.01 kPa
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
Talk to us?