Water absorption tester TP-C20 is used to measure the degree of water absorption of a paper & cloth. Designed using ‘Rise in capillary by millimeters’ principle, where a specimen is suspended in a vat filled with water. The capillary rise of water in paper/cloth is the water distance rise in a strip of paper/cloth suspended vertically with its lower end immersed in water.
Buy Now View Catalog| Measurement range | 0 to 200 mm |
| Slider weight | |
| Slider size | |
| Testing accuracy | |
| Dimension of working plate | |
| Speed of slider | |
| Slider stroke | |
| Specimen size | 15×250 mm |
| Division value | 1 mm |
| Number of specimen holders | 5 |
| Metal Cylinder inner area | |
| Metal Cylinder height | |
| Metal roller width | |
| Metal roller weight | |
| Absorbency paper | |
| Absorbency speed | |
| Sealed testing speed | |
| Volume of distilled water | |
| Sample diameter | |
| Sample error | |
| Sample Thickness | |
| Draining time | |
| Residual water volume | |
| Hydraulic pressure | |
| Dimension | 420×250×380 mm |
| Net Weight | 15 kg |
Water absorption tester is used to measure the degree of water absorption of paper in pulp & paper industry.
Measuring scope : 0 to 99999 s
Folding angle : 135° ± 2°
Tensile scope : 4.9 to 14.7 N
Measurement range : 0.01 to 10 N
Slider weight : 200 g
Slider size : 63×63 mm
Testing speed : 200° ± 20° / min
Test range : 1 to 10000 mN
Indicating Error : ± 1 %
Sample width : 15 mm
Sample maximum length : 300 mm
Parallelism : ≤ 0.1 mm
Capacity : 10 -16000 mN
Resolution : 0.1 mN
Tearing arm : 104 ± 1 mm
Sample (size) length : 180 mm (180, 150, 100, 90, 50 mm adjustable)
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Measuring range : A (1 to 6) J indicating error ± 0.05 J
B (1 to 12) J indicating error ± 0.05 J
C (1 to 24) J indicating error ± 0.05 J
D (1 to 48) J indicating error ± 0.05 J
The indicating errors w.r.t measurement range of 20 to 80 %
Frictional resistance : <0.25 J
Pyramid dimension : Three sides: 60×60×60 mm, height 25 ± 0.7 mm, Arris edge fillet radius 1.5 ± 0.1 mm
Measuring scope : ( 1 to 9999) s, divided in to (1 to 15) s, (15 to 300) s, (300 to 9999) s, the automatic (no. more than 200 s)
Accuracy : ±0.1 s within 300 s
Vacuum system volume (ml) : Bigger volume: 380 ± 1
Smaller volume: 38 ± 1
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
Talk to us?