Internal Ply bond Tester TP-J11 is used to test the Z direction tensile internal (interlayer bonding) bonding strength of various paperboards. The instrument design is based on a falling pendulum which creates a high speed impact on a paper specimen. The test paper sample is impacted by certain angle and weight. The energy absorbed by the paper indicates the internal bonding strength of that paper.
Buy Now View Catalog| Measuring range | |
| Capacity | A: 20 to 500 J/m2 B: 500 to 1000 J/m2 |
| Resolution | |
| Indication error | |
| Tearing arm | |
| Tearing angle | |
| Chips distance | |
| Clamp- paper | |
| Resection length | |
| Tearing distance | |
| Frictional resistance | |
| Pyramid dimension | |
| Platen Size | |
| Operating stroke | |
| Compression speed | |
| Impact angle | 90° |
| Unit | Lb-ft/in2 J/m2 |
| Error | A: ± 1 J/m2 B: ± 2 J/m2 |
| Sample amount | 5 pcs |
| Speed adjustment range | |
| Track & force speed in stacking test | |
| Test area | |
| Area differential pressure | |
| Inner diameter of grip ring | |
| Dimension | 700×340×600 mm |
| Weight | 92 g |
| Power supply |
Internal ply bond tester is used in paper, corrugated paper & packaging industry.
Measurement range : 0 to 1600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 95 ± 5 ml/min
Measuring range : 1 to 50 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 800×800 mm/ 1000×1000 mm/ 1200×1200 mm/ 1500×1500 mm (customized)
Sample (size) length : 180 mm (180, 150, 100, 90, 50 mm adjustable)
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
Measurement range : 0.01 to 10 N
Slider weight : 200 g
Slider size : 63×63 mm
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
Measurement mode : Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b
Stability : ≤ 0.1 within 30 min
Measuring range : 0.1 to 10 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 500×500 mm (customized)
Measurement range : 0 to 5600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 170 ± 15 ml/min
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
Talk to us?