Vacuum Leak Tester TVLT-A10 is a benchtop leakage tester with digital LCD display and operation panel to set accurate vacuum degree and vacuum retention time. Use of top quality parts & components ensures reliable overall product performance. Air compressor is used to compressed air during test. It is in accordance with ASTM D3078 international standard.
Buy Now View Catalog| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| Vacuum chamber effective size | 270 × 210 mm |
| Vacuum chamber size | 300 × 350 mm |
| Gas supply pressure | 0.2 to 0.5 MPa |
| Measuring range | |
| Precision | |
| Response time | |
| Display precision | |
| Output excursion | |
| Timer accuracy | |
| Temperature | |
| Relative humidity | |
| Working pressure | |
| Input pressure | |
| Temperature range | |
| Maximum falling height | |
| Resolution of displacement | |
| Height error | |
| Hammer mass | |
| Noses of strikers | |
| Dimension | 500 × 500 × 700 mm |
| Power supply | AC 220 V, 50 Hz |
| Net weight | About 17 kg |
| Gross weight | About 23 kg |
| Accessories no. | Name |
| 1 | Pressure Gauge |
Used in leak testing of pouches, bottles , pipes, canes & boxes of foodstuff, pharmaceutical, medical, daily chemistry, electronic compounds, stationary & others industries. Also used in leak testing (seal performance) of specimens after falling tests and pressure resistance (compression) tests.
Measuring range : 0.01 to 600.00 g/ 10 min (MFR), 0.01 to 600.00 cm/ 10 min (MVR), 0.001 to 9.999 g/cm (melt density)
Measuring rate : 0.001 S
Temperature range : 50 to 400°C
Seal temperature : Room temperature -250°C
Control accuracy : ± 0.2°C
Dwell time : 0.1 S to 999.9 S
Operating temperature : Ambient temperature to 300°C
Heating rate : 50°C/ h (5 ± 0.5°C/ 6 min) , 120°C/ h (12 ± 1°C/ 6 min)
Maximum temp. error with heating speed : ± 5°C under 50°C/ h, ± 1°C under 120°C/ h
Standard roller : 2000 ± 50 g
Testing stations : 6
Dimension (L*W*H) tester : 650×210×550 mm (6 stations)
Measuring range : 0.01to 600.00 g/ 10 min (MFR), 0.01 to 600.00 cm3/ 10 min (MVR), 0.001 to 9.999 g/ cm3 (melt density)
Measuring rate : 0.001 S
Temperature range : 50 to 400°C
Temperature range : 10 to 35°C
Maximum falling height : 2000 mm
Resolution of displacement : 1 mm
Standard roller : 2000 ± 50 g
Testing stations : 3
Dimension (L*W*H) tester : 320×210×550 mm (3 stations)
The maximum temperature : 300°C
Temperature fluctuation : Within ± 0.5°C
Temperature uniformity : Within ± 1°C
| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| Measurement mode | Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b |
| Stability | ≤ 0.1 within 30 min |
| Sample (size) length | Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm |
| System | D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm |
| Light source | D65 as illuminating source |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
Talk to us?