Tensile Stiffness Tester TP-B10 is a used to measure the bending resistance (stiffness) of paper and paperboard. It is designed in accordance with working principle of international ‘Static bending method’, where the curvature of a vertical clamping specimen comes with free end, It can take the specimen to a certain bending angle when the resistance is the bending stiffness, and the unit is mN, resistance and test product of length will be in mN.m.
Buy Now View Catalog| Sample (size) length | 38×70 mm |
| Sample width | |
| Measuring range | (1-500) mN.m (divided into 7 small ranges) |
| Measurement mode | |
| Stability | |
| Accuracy | |
| Tensile strength velocity | |
| Tensile return velocity | |
| Sample loading | |
| Clamp air pressure | |
| Repeatability | |
| System | |
| Light source | |
| Zero drift | |
| Indication drift | |
| Indication error | 0.02 |
| Test speed | (200° ± 20°)/ min |
| Repeatability error | |
| Mirror reflection error | |
| Light measurement | |
| Storage | |
| Dimension (L*W*H) | 220 × 230 × 350 mm |
| Net weight | 15 kg |
| Power supply | 220 V ± 10 %, 50 Hz |
Tensile Stiffness Tester is used in paper & cardboard paper making industry, packaging industry to measure the stiffness of material.
Measurement range : 0 to 200 mm
Specimen size : 15×250 mm
Division value : 1 mm
Measurement range : 0 to 1600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 95 ± 5 ml/min
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
Measurement mode : Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b
Stability : ≤ 0.1 within 30 min
Measuring range : 0.1 to 10 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 500×500 mm (customized)
Measurement range : 0.01 to 10 N
Slider weight : 200 g
Slider size : 63×63 mm
Sample width : 15 mm
Sample maximum length : 300 mm
Parallelism : ≤ 0.1 mm
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
System : D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm
Light source : D65 as illuminating source
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
Talk to us?