Vertical tensile tester TP-B20 is microprocessor controlled adopted with vertical, many pillar structure. The clamp distance can be adjusted within the specified scope. Test directly for the normal size sample and can adjust sample length and measurement range as per the needs. It is used to test the tensile strength, tensile force, tensile energy absorption, fracture length, tensile index, 180° peel strength of paper, paperboard, plastic film & other non-metal materials.
Buy Now View Catalog| Sample (size) length | 0 to 200 mm adjustable |
| Sample width | 15 mm |
| Measuring range | 0 to 30 N (tissue paper), 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N |
| Measurement mode | |
| Stability | |
| Accuracy | ± 1 % |
| Tensile strength velocity | 1 to 399 mm/min (adjustable) |
| Tensile return velocity | 1 to 399 mm/min (adjustable) |
| Sample loading | |
| Clamp air pressure | |
| Repeatability | |
| System | |
| Light source | |
| Zero drift | |
| Indication drift | |
| Indication error | |
| Test speed | |
| Repeatability error | |
| Mirror reflection error | |
| Light measurement | |
| Storage | |
| Dimension (L*W*H) | 450 × 550 × 120 mm |
| Net weight | 55 kg |
| Power supply | 220 V ± 10 %, 50 Hz |
Tensile horizontal tester is used in paper, paperboard, plastic film & other non-metal materials industry to test tensile strength, tensile force, tensile energy absorption, fracture & other parameters.
Measuring range : 0 to 20 mm
Accuracy : 0.01 mm
Gauge : Analogue gauge display
Measurement range : 0 to 1600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 95 ± 5 ml/min
Sample size (L*B) : 230×50 mm (can join short samples together)
Rub pressure : 20 ± 0.2 N
Friction speed : 43 times / min
Sample (size) length : 38×70 mm
Measuring range : (1-500) mN.m (divided into 7 small ranges)
Indication error : 0.02
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
Measurement mode : Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b
Stability : ≤ 0.1 within 30 min
Measuring range : 0 to 1000 mN
Resolution : 0.1 mN
Indication error : ± 1 %
Capacity : 10 -16000 mN
Resolution : 0.1 mN
Tearing arm : 104 ± 1 mm
Sample (size) length : 180 mm (180, 150, 100, 90, 50 mm adjustable)
Sample width : 15 mm
Measuring range : 0 to 30, 0 to 100 N,0 to 300 N, 0 to 500 N, 0 to 1000 N
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
Talk to us?