Paper air permeability tester TP-J10 is designed to measure the air permeability under specified conditions with time & unit pressure difference. It measures the average air flow through the unit area of the sheets. It is incorporated with standard ‘Paper porosity method’ used to test paper permeability. It is suitable for paper porosity with 1 x10 ˉ ² to 1 x10 ² µ m/ (Pa · S) range, and not suitable for large rough texture paper.
Buy Now View Catalog| Measuring range | 0 to 1000 ml/min |
| Capacity | |
| Resolution | |
| Indication error | |
| Tearing arm | |
| Tearing angle | |
| Chips distance | |
| Clamp- paper | |
| Resection length | |
| Tearing distance | |
| Frictional resistance | |
| Pyramid dimension | |
| Platen Size | |
| Operating stroke | |
| Compression speed | |
| Impact angle | |
| Unit | |
| Error | |
| Sample amount | |
| Speed adjustment range | |
| Track & force speed in stacking test | |
| Test area | 10 ± 0.02 cm2 |
| Area differential pressure | 1 ± 0.01 kPa |
| Inner diameter of grip ring | 35.68 ± 0.05 mm |
| Dimension | 410×300×1160 mm |
| Weight | About 15kg |
| Power supply |
Paper air permeability tester is used to measure air permeability of papers like cement sack paper, craft paper, cable paper, copy paper and industrial filter paper used in paper, packaging, craft industry.
Measuring range : 0.1 to 10 kN
Indication error : < ± 1%
Platen Size : 500×500 mm (customized)
Measuring scope : 0 to 99999 s
Folding angle : 135° ± 2°
Tensile scope : 4.9 to 14.7 N
Measurement range : 0 to 200 mm
Specimen size : 15×250 mm
Division value : 1 mm
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
Measurement mode : Diffuse reflection factor Rx, Ry, Rz, stimulus value Y10, X10, Z10, chromaticity coordinates x10, y10, z10; lightness L *, chroma a * b *, chroma C * ab, hue angle h * ab, dominant wavelength λd, excitement purity Pe, color difference ΔE * ab, lightness difference ΔL *, chroma difference ΔC * ab, hue difference ΔH * ab, Hunter system L , A, b
Stability : ≤ 0.1 within 30 min
Measurement range : 0 to 5600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 170 ± 15 ml/min
Measuring scope : ( 1 to 9999) s, divided in to (1 to 15) s, (15 to 300) s, (300 to 9999) s, the automatic (no. more than 200 s)
Accuracy : ±0.1 s within 300 s
Vacuum system volume (ml) : Bigger volume: 380 ± 1
Smaller volume: 38 ± 1
Measurement range : 0.01 to 10 N
Slider weight : 200 g
Slider size : 63×63 mm
Sample (size) length : Diameter ≥30 mm, Thickness ≤ 40 mm
System : D/0 lighting geometrical viewing conditions, diffuser diameter (d) 150mm, testing hole diameter 30mm
Light source : D65 as illuminating source
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
Talk to us?