Coefficient of friction tester TP-D10 is used in testing the static & kinetic friction coefficient of plastic films and sheet. Tester is designed in accordance with ISO 8295 standard. It is supported by professional software to print single or group results, reports and curves automatically.
Buy Now View Catalog| Measurement range | 0.01 to 10 N |
| Slider weight | 200 g |
| Slider size | 63×63 mm |
| Testing accuracy | ± 2 % |
| Dimension of working plate | 170×225 mm |
| Speed of slider | 100 ± 1 0mm/min |
| Slider stroke | Max 100 mm (adjustable) |
| Specimen size | |
| Division value | |
| Number of specimen holders | |
| Metal Cylinder inner area | |
| Metal Cylinder height | |
| Metal roller width | |
| Metal roller weight | |
| Absorbency paper | |
| Absorbency speed | |
| Sealed testing speed | |
| Volume of distilled water | |
| Sample diameter | |
| Sample error | |
| Sample Thickness | |
| Draining time | |
| Residual water volume | |
| Hydraulic pressure | |
| Dimension | |
| Net Weight |
Coefficient of friction tester is used to test kinetic and static coefficient of friction samples, materials used in paper & cardboard industry.
Measuring range : 0 to 4 mm
Accuracy : 0.01 or 0.001 mm
Gauge : Analogue gauge display
Measuring range : 0 to 20 mm
Accuracy : 0.01 mm
Gauge : Analogue gauge display
Measuring scope : ( 1 to 9999) s, divided in to (1 to 15) s, (15 to 300) s, (300 to 9999) s, the automatic (no. more than 200 s)
Accuracy : ±0.1 s within 300 s
Vacuum system volume (ml) : Bigger volume: 380 ± 1
Smaller volume: 38 ± 1
Measurement range : 0 to 100° SR
Sealed testing speed : 100 ± 10 mm/s
Volume of distilled water : 1000 ± 5 ml
Measurement range : 0 to 200 mm
Specimen size : 15×250 mm
Division value : 1 mm
Sample width : 15 mm
Sample maximum length : 300 mm
Parallelism : ≤ 0.1 mm
Capacity : 10 -16000 mN
Resolution : 0.1 mN
Tearing arm : 104 ± 1 mm
Measurement range : 0 to 5600 kPa
Accuracy : ± 0.5 % F.S.
Compression speed : 170 ± 15 ml/min
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Measuring range | 0.001 to 9999 |
| Stability | A (absorbency of light) <0.003 within 3 mins |
| Linearity error | <3.0 % |
| Test angle | 60° |
| Gloss aperture | 2 × 3 mm |
| Measurement range | 0 to 1000 GU |
| Vacuum degree | 0 to 90 KPa |
| Accuracy | 1 % FS |
| Resolution | 0.1 KPa |
| The maximum temperature | 300°C |
| Temperature fluctuation | Within ± 0.5°C |
| Temperature uniformity | Within ± 1°C |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 1 to 30 S |
| Preliminary test force | 98 N |
| Total test force | 588, 980, 1471 N |
| Total test force dwell time | 0 to 30 S |
| Temperature control range | Room temperature to -70 ℃ (room temperature ≤ 25 ℃) |
| Temperature accuracy | ± 0.3 ℃ |
| Impact speed | 0℃ to -30℃ around 2.5 ℃/min -30℃ to -40℃ around 2.5 ℃/min -40℃ to -70℃ around 2.0 ℃/min |
| Mixed capacity | 0.5 to 1 kg, 2 to 3 kg, 5 to 7 kg |
| Temperature range | RT to 300°C |
| Temperature control system | PID control |
Talk to us?